Desatero zdravé výživy

12. srpna 2011 v 10:42 | Bloody-obsession |  Rady a tipy

Málo a často

Jezte raději více často, zato menší porce. Ideální je pět porcí denně. Kdo by neznal školáckou chybu: celý den nic nejím a večer mám takový hlad, že spořádám celou lednici. Častější příjem potravy je pro udržení váhy daleko zdravější a efektivnější. Jezte pomalu a jídlo si v rámci možností vychutnejte.

Bez hnutí to nepůjde

Dopřejte sobě i své rodině každý den dostatek pohybu. Vždyť někteří z nás v práci prosedí osm hodin denně. Pro zdravé a občas sportující lidi by měl být rozumný a zdravý pohyb pravidelný, alespoň třikrát týdně po hodině nebo každý den věnovat 30 minut nějaké mírně náročné pohybové aktivitě. Začněte s dlouhými svižnými procházkami nebo plavání, časem se vydejte s dětmi třeba na kolo nebo online brusle.

Udržujte si správnou váhu

Je to jednoduchá matematika. Určitě je na začátek potřebné zjistit, jak jste na tom s váhou a kolik energie je správné denně přijímat. Energetický příjem musí být v rovnováze s výdejem.

Ovoce a zelenina

Dopřejte si denně pestrý výběr ovoce a zeleniny a vyzkoušejte nové zeleninové recepty. Jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu je nejlepším pomocníkem v boji proti nemocem. Doporučuje se sníst každý den 400 - 600 g ovoce a zeleniny, čerstvé či vařené. Naučte jíst ovoce a zeleninu vaše děti.

Zdravá výměna

Nahraďte potraviny z bílé mouky celozrnnými, místo tučného mléka a tučných mléčných výrobků volte raději "lehčí" varianty. Dávejte přednost libovým masům a rybám před tučným hovězím a vepřovým.

Správné tuky v první linii

Vybírejte jídla s nízkým obsahem tuku a cholesterolu. Tuky by měly tvořit jen zhruba 30 % celkového denního příjmu energie. Zejména v tučném mase, salámech, sýrech a másle je hodně nasycených mastných kyselin, které zvyšují riziko obezity, zvýšené hladiny cholesterolu, kardiovaskulárních onemocnění i nádorových chorob.

Rostlinné místo živočišných

Živočišné tuky jako máslo a sádlo omezte nebo zcela vynechejte. Nahraďte je tuky rostlinnými. Rostlinné tuky neobsahují cholesterol, zatímco ve 100 g másla ho je 280 mg.

Slané a sladké

Vybírejte potraviny s nízkým obsahem cukru a stejně tak omezte slané jídlo a při vaření méně solte. Sladkosti, slané pochutiny i uzeniny naše tělo opravdu nepotřebuje. Příjem cukrů by neměl přesáhnout 10 % denního příjmu energie. Denní konzumace soli by neměla být vyšší než 5 - 6 g. Přesolená strava může způsobit zvýšený krevní tlak, což je rizikový faktor vzniku kardiovaskulárního onemocnění.

Bez vody ani krok

Denně vypijte alespoň 2,5 - 3 l tekutin, v teplém počasí a při zvýšeném energetickém výdeji více. Nejlepší je voda a raději neslazená a bez sycení CO2. Vodu lze střídat s bylinnými a ovocnými čaji, případně přírodními ovocnými šťávami. Je třeba dát pozor na kolové nápoje a různé limonády, které často obsahují velké množství cukru.

Dárek rodině

Myslete na zdraví celé vaší rodiny. U dětí vytváříte stravovací návyky vy, rodiče. Nebojte se experimentovat a zkoušet zdravé a nízkotučné potraviny, které se vymykají reklamě a trendu fast food.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama