Ovoce a zelenina

24. července 2011 v 17:40 | Bloody-obsession |  Rady a tipy
Známá věta "jez zeleninu, je zdravá", říká pravdu. Zelenina a ovoce nás ochraňují před řadou onemocnění - rakovinou, srdečními nemocemi a ostatními běžnými onemocněními a zároveň pomáhají imunitnímu a léčebnému systému.
Kromě toho plná mísa různě barevného ovoce krásně vypadá, voní a chutná. Ve velkých vedrech krásně osvěží melounek plný slaďounké šťávičky, nebo mísa míchaného zeleninového salátku.
Vědci nacházejí v ovoci a zelenině stále více ochranných složek. Například existují přesvědčivé důkazy, že beta karoten pomáhá v prevenci proti rakovině, když ho jíme ve stravě. Beta karoten je členem velké rodiny karotenů, žlutých a oranžových pigmentů, které se vyskytují v mnoha druzích ovoce - broskve, melouny, mango a zeleniny - sladké brambory, tykev, dýně, rajčata a tmavá listová zelenina. Další karoteny jakoalfa karoten a lykopen v rajčatech.
Nedávno identifikovali vědci v brokolici jednu složku, sulforafan, která může částečně vysvětlovat silné preventivní účinky této rostliny proti rakovině. Máme tedy jíst brokolici nebo počkat, až se v obchodech se zdravou výživou objeví kapsle sulforafanu? Já bych řekl jíst brokolici, protože části se nerovnají celku. Pokud si myslíte, že vám nechutná, zkuste ji vařit jinak. Uvedu jednoduchý způsob přípravy brokolice, který je tak skvělý, že ho nikdy nemám dost:

Seřízněte konec velkého svazku brokolice, uřízněte hlavní stopku, oloupejte vláknitou vrstvu a nakrájejte ji na kousky velikostí vhodné k jídlu. Hlavu brokolice rozdělte na kousky velikostí vhodné k jídlu a ze stopek oloupejte trochu kůže, aby byly měkčí. Brokolici umyjte a vložte ji do hrnce se 1/4 hrnkem studené vody, 1 lžící extra panenského olivového oleje, trochou soli a několika stroužky nasekaného nebo podrceného česneku.
Uveďte do varu, pevně přikryjte a nechte dusit, dokud není brokolice jasně zelená a křupavě měkká, ne více než pět minut. Odstraňte pokličku a vyvařte zbytek tekutiny. Podávejte okamžitě. Můžete ji smíchat s vařenými těstovinami (penne nebo rigatoni), ochutit ji červenou paprikou a parmazánem nebo jíst jenom tak. Vypadá překrásně, je naprosto vynikající chuti, má málo tuku, hodně vitamínů a minerálů a je i plná sulforafanu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama