I pravidelná procházka pomůže snižovat nadváhu

16. července 2011 v 13:38 | Bloody-obsession |  Rady a tipy
Svižná třicetiminutová chůze šest dní v týdnu dokáže zmenšit obvod pasu a omezí riziko rozvinutí takzvaného metabolického syndromu, který souvisí s obezitou a sedavým životním stylem.
Informuje o tom nová lékařská studie zveřejněná tento měsíc v americkém kardiologickém časopise. Vedoucí týmu výzkumníků Johanna Johnsonová z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně dokonce prohlásila, že chůze pomůže s nadváhou i bez změny v jídelníčku. Zdravotníci odhadují, že ve Spojených státech trpí asi čtvrtina dospělých metabolickým syndromem - souborem rizikových faktorů, které zvyšují pravděpodobnost nemocí srdce, cukrovky a mrtvice. Lidé s touto diagnózou mají nejméně tři z pěti příznaků syndromu - nadváhu, vysoký krevní tlak, vysokou hladinu triglyceridů, nízkou hladinu "zdravého" cholesterolu a vysokou hodnotu krevního cukru.

Vědci zkoumali vliv různého množství a intenzity cvičení u 171 mužů a žen středního věku s nadváhou. Před zahájením výzkumu mělo 41 procent z nich symptomy metabolického syndromu. Na konci osmiměsíčního cvičebního programu to bylo jen 27 procent.

U osob, které cvičili nejméně intenzivně - chodili na třicetiminutovou procházku po šest dnů v týdnu, takže ušli přibližně 18 kilometrů - se výrazně zlepšil zdravotní stav. Ve srovnání s nimi ti, kdo cvičili nejvíc a uběhli 27 kilometrů za týden, už další zlepšení zdravotního stavu bylo jen mírné. Výsledek je povzbuzující například pro lidi středního věku se sedavým zaměstnáním. Aby zlepšili své zdraví, postačí, když se po každé večeři půjdou svižným tempem projít.

Účastníci výzkumu, kteří cvičili velmi dynamicky po krátkou dobu, nezlepšili svoje zdravotní paramenty tolik, jako ti, kteří cvičili méně intenzivně po delší dobu. Je tedy mnohem lepší cvičit s mírnější intenzitou každý den než s větší námahou jen pár dnů v týdnu.

Všichni, kdo cvičili, ztratili za osm měsíců na obvodu pasu několik centimetrů, zatímco necvičící skupina přibrala přibližně půl kilogramu a přes centimetr kolem pasu. I když to na první pohled není mnoho, ale za deset let tento přírůstek představuje deset kilogramů a 25 centimetrů v pase.

V České republice se podle údajů Institutu pro metabolický syndrom vyskytuje tento metabolický syndrom u 25 procent žen a 32 procent mužů v populaci ve věku 25 až 64 let. Ve vyšších věkových skupinách jsou tato čísla ještě vyšší
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama